آزمایشات کرونا ویروس: استفاده از روش های جدید تشخیصی


در حال حاضر انجام آزمایشات گسترده برای تشخیص بیماری COVID-19 اصلی ترین ابزار جهت پیگیری شیوع بیماری در جهان است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) بارها و بارها از آژانس های بهداشتی در سراسر جهان درخواست کرده است که در پاسخ به ویروس کرونای جدید، انجام آزمایشات تشخیصی گسترده را در اولویت اقدامات خود قرار دهند. هرچند پاسخ بین المللی در این زمینه یکسان نبوده است.

استفاده تلفیقی از مقررات سختگیرانه و آمادگی های سیستم بهداشتی، به برخی از کشورها ازجمله کره جنوبی و سنگاپور اجازه داده است تا بتوانند صدها هزار آزمایش تشخیصی سریع را به انجام برسانند. این در حالی است که در اغلب کشورهای دنیا، اژانس های بهداشت و درمان در تلاش برای افزایش سرعت آزمایشات تشخیصی هستند.

در حال حاضر اغلب آزمایش های تشخیصی  COVID-19 بر روی مواد ژنتیکی ویروس و با نمونه گیری از مخاط بینی و گلو با استفاده از یک روش زیست شناسی مولکولی تحت عنوان RT-PCR انجام می پذیرد. این آزمایش با تکثیر یک دنباله ژنتیکی خاص در ویروس انجام می پذیرد. اما نکته قابل توجه در این زمینه این است که تکنیک PCR تنها در صورت وجود ویروس در فرد میزبان می تواند آن را تشخیص دهد و در مورد عفونت های برطرف شده نمی تواند کارکرد چندانی داشته باشد. آزمایشگاه های مختلفی در سراسر جهان، آزمایش PCR خود را برای ویروس SARS-CoV-2  با استفاده از آغازگرهای اختصاصی، سفارشی کرده اند.

پس از شیوع کرونا، چندین کشور تاکنون توانسته اند تعداد زیادی تست تشخیص کرونا را انجام دهند. کره جنوبی پس از ظهور اولین موارد در اواخر ژانویه توانست با انجام آزمایشات سریع و گسترده و نظارت بر افرادی که با مبتلایان به ویروس در تماس بوده اند، به طور موثری در مقابل بیماری COVID-19 واکنش نشان دهد.

منبع: Nature.com

تاریخ: ۱۷ آپریل ۲۰۲۰

اخبار کرونا

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.